Kreatywna edukacja: śladami Leona Wyczółkowskiego
autor(ka): Karol Gutsze
Leon Wyczółkowski, wybitny polski artysta plastyk, upodobał sobie nasz region. Teraz Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa przygotowuje ofertę edukacyjną dla młodzieży przybliżającą jego osobę i twórczość, a zarazem rozwijającą zdolności uczestników.

Już od dawna wiadomo, że przyroda Borów Tucholskich i Krajny może stanowić inspirację dla artystów. Stworzone w tym regionie dzieła można podziwiać w wielu muzeach - jednym z nich jest muzeum Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Rzadko jednak istnieje możliwość poznania nie tylko ukończonych dzieł, ale także spojrzenia na otoczenie inspirujące twórcę oraz przeżycia "na własnej skórze" różnych elementów procesu twórczego. Dlatego też Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa (w Adamkowie powstały znane grafiki artysty) postanowiło opracować trasę wycieczek edukacyjnych, łączącą w sobie elementy klasycznej edukacji (odwiedziny w muzeum), wyprawy poznawczej (odwiedziny dworu Wyczółkowskiego oraz jego grobowca) i samodzielnego procesu twórczego (plenery malarskie). W pierwszym etapie projektu pomysł został "przetestowany" na grupie młodzieży szkolnej z Gminy Kęsowo (powiat tucholski), w następnym etapie opracowana oferta umieszczona zostanie na stronie internetowej stowarzyszenia i na ulotkach.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dotacjom samorządowym Gminy Kęsowo i Powiatu Tucholskiego.

miejsce: 89-506 Adamkowo, woj. kujawsko-pomorskie
organizator: Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa
adres: Pamiętowo 16, 89-506 Pamiętowo poczta Kęsowo, woj. kujawsko-pomorskie
źródło: informacja własna StoPA
data publikacji: 2011-06-08
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!